MFD: Evropa už nikdy nebude stejná, tvrdí senátor

Jediná šance Evropy i České republiky při řešení současné migrační krize je solidarita. České podniky by uprchlíky uvítaly, stále se totiž potýkají s nedostatkem pracovních sil. Takové jsou závěry senátorů sympatizujících s uskupením STAN, kteří jsou v současné době na „spanilé jízdě“ po českých regionech. Šestice senátorů v tomto týdnu dorazila i do Karlovarského kraje.

„V České republice se nyní řeší problém s několika tisíci lidí, kteří tady ale ještě vůbec nejsou. Ten pravý problém přijde až společně s nimi. Stát se o ně musí postarat, aniž by ovšem narušil běžný život společnosti,“ konstatoval českobudějovický senátor Jiří Šesták. „Na druhou stranu se všude setkáváme s podnikateli, kteří by nové pracovníky i z řad migrantů uvítali,“ doplnil jej předseda senátorského klubu a božídarský starosta Jan Horník.

Jiří Šesták ovšem připouští, že Evropa už nikdy nebude taková, jaká byla. „Záleží jenom na tom, kolik migrantů přijde. Naneštěstí se v evropské společnosti zúžil obraz migrantů na ty, kteří utínají lidem hlavy. Ale jsou to lidé, kteří ze svých domovin odcházejí proto, aby jim hlavy setnuty nebyly,“ upozornil senátor. Na jednom se ale všichni účastníci „spanilé jízdy“ shodnou: Česko není na vlnu migrantů připravené. A nejde jenom o zákonodárce a úředníky ministerstev, ale i o obyčejné lidi. „Desítky let se od nás utíkalo do zahraničí. Nejsme zvyklí přijímat lidi odjinud. My se ale musíme stát odvážným a sebevědomým národem, který musí vědět, co v podobných případech dělat,“ vyzval celou společnost Jiří Šesták. O rozpadu Evropské unie, případně zrušení Schengenského prostoru, nikdo ze senátorů nechce ani slyšet. Situaci by to podle jejich názoru ještě více zhoršilo. „Jestli teď propásneme Evropu, a zůstaneme takříkajíc za zdí, potěš nás Pán Bůh. Stojíme teď na zlomu. Rozhoduje se, jestli budeme patřit k západu, nebo k východu,“ varoval Jan Horník.

O tom, jak zvládnout uprchlickou vlnu, se chtějí členové senátního klubu poučit i v sousedním Sasku. Tam totiž mají s péčí o migranty už zkušenosti.

zdroj: Mladá fronta DNES, 25. 9.2015