Cíle divadla: přilákat turisty, vyřešit točnu v Krumlově

Jihočeské divadlo si vytyčilo pět velkých úkolů, které chce splnit v následujících deseti letech. Třeba konečně vyřešit problém otáčivého hlediště v Českém Krumlově a pokusit se postavit novou budovu divadla. Co z toho je reálné?
Už více než půl století se mluví o vybudování nového divadla v Budějovicích. Vznikl i projekt, ale dál už se věc nedostala. Má v současné době rozhodně menší šanci na úspěch než točna. „Na druhé straně je nové divadlo dokonce i součástí strategie města České Budějovice,“ připomíná Průdek.
Z čerstvé studie útvaru hlavního architekta města vychází jako nejvýhodnější lokalita pro stavbu Mariánské náměstí, kde se s ním počítalo právě už před půl stoletím. Dokument prověřoval i Senovážné náměstí, prostor u výstaviště na Dlouhé louce, na Sádkách a ve Čtyřech Dvorech v areálu bývalého tankodromu.
Podle Průdka je však důležitější otázkou, než kde stavět, spíše jakou formou. Senátor a bývalý ředitel divadla Jiří Šesták upozornil, že pro rozpočet města by to byla obrovská zátěž a bez úvěru nebo pomoci dalších stran by stavba zřejmě nebyla možná. „Budějovice tak zůstávají smutným příkladem, kde chybí velká kulturní instituce. Nikdy se nepodařilo vybudovat ani kvalitní zázemí pro filharmonii a všichni tak jsou v určitém stavu improvizace. Bude to chtít odvahu a pak samozřejmě finanční prostředky,“ míní Šesták. Dovedl by si představit, že by v nové budově mohla společně sídlit právě hudební i divadelní tělesa.
Vyšlo v MF DNES (Jihočeský kraj), 30.11.2017