Systémem voleb by se mohly zabývat ústavní komise, zní ze Senátu

Případnými změnami volebního systému do Poslanecké sněmovny by se mohly společně zabývat senátní a sněmovní ústavní komise, míní autoři podnětu Ústavnímu soudu. Napadli v něm mimo jiné rozdělení Česka do volebních obvodů a způsob přepočtu hlasů na mandáty. O souladu nynějšího volebního systému s ústavou se debatovalo na dnešním semináři v Senátu.

Návrh soudu na zrušení volebního systému je podle europoslance Stanislava Polčáka (STAN) důvodný. “Je třeba už nečekat jen na zásah Ústavního soudu, ale být aktivní,” řekl novinářům Polčák, který skupinu navrhovatelů z řad senátorů před Ústavním soudem v záležitosti jako advokát zastupuje.

Hlavní navrhovatel podání, místopředseda horní komory Jiří Šesták z klubu Starostů připomněl, že ústavní komise jsou v obou komorách a už se vedla debata o jejich spolupráci. Bylo by podle něho také vhodné vyčlenit skupinu senátorů a poslanců, která by na záležitosti spolupracovala s politology a ústavními právníky. “To je ale spíše otázka nejbližší budoucnosti,” řekl novinářům.

Celý článek si můžete přečíst na webu Tyden.cz. K tématu jsem vystoupil také v Událostech České televize.