Malé ohlédnutí za právě končícím týdnem: Skopje, Třeboň, lípy…

Od pondělí do středy jsem vedl delegaci Senátu na pracovní návštěvě v Makedonii. Tuhle zemi na balkánském poloostrově jsme navštívili zrovna v den, kdy Evropská komise doporučila zahájení přístupových rozhovorů o vstupu Makedonie do EU. Vedle schůzek s předsedou parlamentu a partnerskými výbory jsme jednali ještě na ministerstvech zahraničních věcí, obrany a vnitra a navštívili centrum pro příjem migrantů.

[divider]

Ve čtvrtek přijeli do jižních Čech kolegové ze senátního klubu Starostové a nezávislí. V rámci pravidelného výjezdního zasedání jsme tentokrát navštívili úspěšnou společnost SINOP, která se zabývá výrobou a dodávkou co nejširšího sortimentu chladicích zařízení.

[divider]

Také jsme navštívili Úsilné, jihočeskou Vesnici roku 2014. Ochutnali jsme tam osvěžující vodu z obecní kašny…

[divider]

… a protože si letos připomínáme 100 let od vzniku Československa, zasadili jsme spolu se starostou Pavlem Kašpárkem (a pod odborným dohledem senátora-lesáka Tomáše Czernina) Strom republiky.

[divider]

V muže, kteří sázeli stromy, jsme se s naší senátorskou partou proměnili také v Lišově. Lípa srdčitá, kterou jsme po výsadbě důkladně zalili spolu s lišovským starostou Jiřím Švecem, tam nově roste ve vnitrobloku u pošty.

[divider]

Ve čtvrtek večer jsem ve Dvorcích u Třeboně uspořádal neformální setkání pro starosty mého volebního obvodu. Bavili jsme se hlavně o blížícím se startu nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR), které bychom rádi upravili podle rakouského vzoru. Ten subjektům veřejného práva (obce, školy atp.) znemožňuje uložit peněžitou pokutu. O GDPR, které začne v celé EU platit za měsíc, se ví už dva roky. Česká vláda přesto prováděcí zákon do sněmovny poslala k projednání na konci března…

[divider]

Páteční dopoledne jsme zahájili v třeboňské firmě Santal, kde pro české i zahraniční školy vyrábějí špičkový nábytek. Stejně jako SINOP i tuto společnost vedou schopní a chytří lidé s jasnou vizí. Víc takových!

[divider]

S paní starostkou Terezií Jenisovou jsme novinářům představili novou expozici Galerie buddhistického umění, kterou najdete v někdejší vodárenské věži v místní části Na Kopečku. A u Bertiných lázní jsme společně vysadili další Strom republiky.

[divider]

Kolegové si pak vyzkoušeli peloidokinezioterapii, proceduru využívající třeboňské zlato – slatinu. Procedura slouží k uvolnění přetížených drobných kloubů ručních a zápěstí, zlepšení prokrvení měkkých tkání a tím pádem zlepšení jemné motoriky ruky.

[divider]

Vydařenou návštěvu Třeboně jsme zakončili prohlídkou místního divadla J. K. Tyla a nově zrekonstruovaného Domu Štěpánka Netolického, ve kterém sídlí Centrum Třeboňského rybníkářského dědictví.