ad: Česká pošta plánuje okleštit otevírací dobu třetiny poboček

Před dvěma týdny se v médiích objevila informace, že Česká pošta má v úmyslu upravit provozní dobu některých svých poboček. Požádal jsem proto generálního ředitele tohoto státního podniku Martina Elkána o zaslání informace, kterých konkrétních poboček na Budějovicku a Třeboňsku by se tento záměr měl týkat a jak by měl jejich provoz být omezen. Odpověď, kterou jsem z České pošty obdržel, si můžete přečíst níže.

Vážený pane místopředsedo senátu,
děkuji za váš e-mail, kterým se dotazujete na pobočky České pošty a jejich dostupnost pro klienty.

V první řadě bych chtěl sdělit, že Česká pošta je největším zaměstnavatelem v České republice s nejhustší sítí poboček. Právě počet pošt, který je na úrovni 3 200 poboček, je jedním z nejcennějších aktiv České pošty. V minulosti často probíhala veřejná debata, zda Česká republika opravdu potřebuje disponovat takto rozsáhlou sítí pošt. Jsem velice rád, pane místopředsedo, že současná vláda dala jasně najevo svým nařízením ze srpna 2015, že Česká pošta své pobočky rušit nebude a poštovní služby tak zůstanou dostupné prakticky po celém území České republiky.

K vašemu konkrétnímu dotazu. V rámci pravidelného hodnocení stavu poptávky po našich službách na jednotlivých poštách a s tím související vytížeností jsme v obecné debatě diskutovali i variantu s omezením počtu dnů, ve kterých by měly vybrané malé pobočky otevřeno a naopak navýšením počtu otevíracích hodin v provozních dnech, třeba do pozdního odpoledne. Nicméně toto padlo pouze v rámci diskuse a ani to nebyla varianta jediná a ani nijak preferovaná.

V současné době však Česká pošta takovou změnu nerealizuje a nadále bude postupovat ve své činnosti tak, aby vyšla vstříc svým klientům, zajistila jim dostupnost požadovaných služeb a to samozřejmě v souladu s regulátorem.
Žádný seznam poboček tedy nebyl a ani není. Informace v médiích byly v tomto směru velmi nepřesné.

Pokud byste měl jakékoli dotazy na tuto problematiku či jiné záležitosti spojené s fungováním České pošty, můžete se na mě kdykoli obrátit.
Děkuji a přeji pěkný večer.

Ing. Jan Foubík
Ředitel divize
Divize obchodu a marketingu